Kerem ile Aslı - Hasan Ali Yücel Klasikleri

0 değerlendirme
21.00 TL 28.00 TL -25%
Barkod: #9789754587043
Stok Durumu: Stokta
Durumu: Yeni
Yazar: Kolektif
Kerem ile Aslı temel yapısının 16. yüzyılda Kerem Dede ya da Âşık Kerem adlı bir âşığın şiirleriyle oluştuğu sanılan ve günümüzde de halk anlatıları arasında en iyi bilinenlerden biridir. Öykü ayrı dinden olan iki sevgilin...
AÇIKLAMA

Kerem ile Aslı temel yapısının 16. yüzyılda Kerem Dede ya da Âşık Kerem adlı bir âşığın şiirleriyle oluştuğu sanılan ve günümüzde de halk anlatıları arasında en iyi bilinenlerden biridir. Öykü ayrı dinden olan iki sevgilinin kavuşamayışı ekseninde ilerler. Bu kitapta Anadolu ve Azerbaycan versiyonlarının benzerlikleri ve farklılıkları sergilenmektedir.

İsa Öztürk (1926); Cumhuriyet aydınlanmasının Köy Enstitüleri kökenli en önemli çevirmenlerindendir. Fen bilgisi öğretmenliği ve avukatlığının yanısıra, uzun yıllar başta Meydan Larousse olmak üzere belli başlı ansiklopedilerin yazı ve çeviri kurullarında çalıştı. Fransızcadan Diderot, eski edebiyatımızdan Evliya Çelebi / Seyahatname – Seçmeler ve Azerbaycan Türkçesinden Köroğlu Destanı gibi yapıtları çevirdi ve yayına hazırladı.

  • Yazar : Kolektif
  • İlk Baskı Yılı : 2006
  • Dil : Türkçe
  • Sayfa Sayısı : 297
  • Baskı Yılı : 11.Baskı 2020
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.